Oregon State University (Photo by Theresa Hogue/Oregon State University)

Oregon State University released this week the names of students who made the scholastic honor roll for the completed fall term. The list includes 58 students that in OSU records show Philomath as their hometown.

To be included on the honor roll, students must earn a B-plus (3.5) or better average and carry at least six graded hours of coursework. Following are names of Philomath students earning inclusion, including their class and area of study.

• Ruby A. Ackermann, Junior, Public Health

• Brooke F. Aduviri, Senior, Mechanical Engineering

• Lucas S. Ainsworth, Sophomore, Sociology

• Aaron Anderson, Senior, Music

• Noah G. Aynes, Freshman, University Exploratory Studies

• Joseph A. Bartholomeusz, Freshman, Political Science

• Rachel A. Bartholomeusz, Sophomore, Psychology

• Briah G. Benson, Freshman, General Engineering

• Bryan P. Caples, Sophomore, Computer Science

• Madeline M. Coe, Sophomore, Chemistry

• Dara N. Coon, Sophomore, General Engineering

• Sawyer G. Culbertson, Senior, Women, Gender, and Sexuality

• Theodore C. Daniels, Sophomore, Accountancy

• Audrey A. Davis, Sophomore, Chemical Engineering

• Jensen S. Davis, Senior, Mechanical Engineering

• Zoey R. Derrick, Freshman, Psychology

• Elliot S. Foley, Senior, Computer Science;

• Madison M. Francis, Junior, Zoology

• Elise L. Graham, Senior, Psychology

• Bailey J. Gurski, Senior, Human Devel and Family Science

• Breena M. Hansen, Senior, Forest Engineering

• Seth M. Hansen, Sophomore, Biology

• Shaden C. Jensen, Senior, Mechanical Engineering

• Ella R. Kelley, Freshman, Psychology

• Emily M. King, Sophomore, BioHealth Sciences

• Gillian S. Kliewer, Sophomore, Speech Communication

• Levi J. Knutson, Sophomore, Construction Engineering Mgt

• Alexandra R. Koetje, Senior, Graphic Design

• Annaliese H. Kramer, Junior, Creative Writing

• Connor J. Kutzler, Senior, Psychology

• Natalie D. LaFevre, Junior, Natural Resources

• Reagan M. Larson, Freshman, Biology

• Kathleen H. Lillis, Senior, Business Information Systems

• Kelsey M. Looper, Junior, Forestry

• Julie K. Louangchoumphonh, Freshman, Human Devel and Family Science

• Cole R. Matthews, Freshman, General Engineering

• Casey R. McDaniel, Sophomore, Mechanical Engineering

• Evan W. McDaniel, Junior, Business Information Systems

• Kristaps S. Mednis, Senior, Graphic Design

• Alexander F. Merino, Post Baccalaureate, Computer Science

• Alexandria M. Miller, Post Baccalaureate, Biology

• Dahlia M. Moses, Sophomore, Digital Communication Arts

• Alexander J. Munsee, Senior, Computer Science

• Jon Nelson, Senior, Computer Science

• Zachary R. Novak, Freshman, General Engineering

• Tyler J. Pfarrer, Senior, BioHealth Sciences

• Sophie M. Robinson, Freshman, General Engineering

• Corin B. Rodger, Senior, Computer Science

• Natividad M. Salcido, Freshman, Psychology

• Jeremy A. Schaffer, Senior, Marine Studies

• Sarah Schaffer, Junior, Public Health

• Jenna G. Schoepflin, Sophomore, Creative Writing

• Amelia Skinkis, Freshman, English

• KC A. Snow, Junior, Psychology

• Seth P. Staten, Senior, Earth Sciences

• Bryan E. Thomas, Freshman, Digital Communication Arts

• Desmond Virasak-Holmes, Junior, Computer Science

• Ashlynn M. Wulk, Junior, Psychology